Authentication - Register

Complete the form below to create your account

This will be your public name in the community
We need this to keep you informed about your account

Mandatory data for replying to your request.

Why you'll love MyOlympus

All members get access to exclusive benefits:

 • Member community
 • Register products
 • Extended warranty
 • Monthly newsletter

Blask świątecznych świateł

Święta zbliżają się wielkimi krokami i jest to doskonała okazja, aby spędzić czas z rodziną i udekorować dom. Okres Bożego Narodzenia daje też fotografom pole do popisu, jeśli chodzi o kreatywne zastosowanie ozdób. Dzisiaj podzielę się z Wami kilkoma wskazówkami na temat tego, jak wykorzystać obiektyw do makrofotografii do robienia ujęć podczas przygotowywania domu do Świąt. Będziemy używać techniki zwanej refrakcją, starając się uchwycić obiekt znajdujący się z tyłu w kropli wody znajdującej się na pierwszym planie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uda nam się uwiecznić świąteczne chwile w bębelku.

E-M1 Mark III • M. Zuiko 30mm F3.5 Macro • 1/25s • F3.2 • ISO200

Świąteczna bombka odbijająca się w kropli wody znajdującej się na dławiszu okrągłolistnym. 8 obrazów połączonych z użyciem w aparacie funkcji focus stacking.

Sprzęt

 • Aparat: Ja używam aparatu OM-D E-M1 Mark III.
 • Makroobiektyw: Osobiście korzystam z obiektywu 30mm f/3.5 macro. Sprawdza się świetnie w przypadku refrakcji, ponieważ zwiększa 2,5-krotne powiększenie obrazu i ma zaciemniony przód, który ogranicza odbijanie się światła. Minimalna odległość robocza wynosząca 14 mm (0,55 cala) umożliwia bliskie podejście do obiektu i uchwycenie wielu szczegółów. Kolejną dobrą opcją jest obiektyw 60 mm.
 • Rekwizyty: Znajdź najpiękniejsze niewielkie dekoracje świąteczne. Byłoby najlepiej, gdyby się świeciły, ponieważ pozwala to uzyskać świetny efekt bokeh w tle. Jeśli to możliwe, wyrusz na poszukiwanie owoców leśnych lub niewielkich roślin, na których możesz umieścić krople wody.

Zdjęcie zrobione w ciemości z użyciem funkcji Live Composite, która oświetlała mój aparat.

Opcjonalny sprzęt

 • Zdalny wyzwalacz migawki (RM-CB2). Pozwala uchwycić scenę bez powodowania wibracji powstających w wyniku używania spustu migawki. Ponadto zwiększa odległość roboczą, dzięki czemu można naciskać wyzwalacz, a jednocześnie trzymać latarkę kilka kroków od aparatu.
 • Latarka. Podświetlenie tła ma kluczowe znaczenie w przypadku techniki refrakcji i pomaga uzyskać doskonałe efekty. Podczas robienia wszystkich zdjęć w tym artykule używałem latarki Litra Torch 2. Światło pada na kroplę wody i sprawia, że obiekt widoczny wewnątrz niej jest bardziej oświetlony. Jeśli nie ma się innego wyboru, można nawet użyć latarki w swoim telefonie.
 • Strzykawka do insuliny. Ułatwia życie, ponieważ pozwala dostosować rozmiar kropel oraz umieścić je dokładnie tam, gdzie mają się znaleźć. Można również użyć zakraplacza do oczu lub butelki z rozpylaczem, ale te rozwiązania są mniej precyzyjne. Niektórzy zalecają użycie mieszanki z gliceryną, aby kropa dłużej utrzymała się na swoim miejscu, ale ja używam tylko wody.
 • Statyw. Choć nie jestem fanem statywów (głównie robię zdjęcia z ręki dzięki doskonałej stabilizacji obrazów dostępnej w aparatach firmy Olympus), gdy robię zdjęcia metodą refrakcji, korzystam ze statywu Platypod lub statywu tradycyjnego.

Przygotowywanie ujęcia

Znalezienie odpowiedniego kąta wymaga wielu zmian aranżacji. Najpierw umieść kroplę wody na obiekcie znajdującym się na pierwszym planie – w moim przypadku jest to sztuczna laska cukrowa. Następnie zacznij eksperymentować, umieszczając obiekt znajdujący się na drugim planie w różnych odległościach, aby zobaczyć, jak będzie odbijał się w kropli wody. Trzeba będzie go przesuwać, aż zostanie ustawiony tak, że będzie mieścił się w kropli. Wszystko zależy od rozmiaru obiektu oraz odległości, w jakiej się znajduje. Trzeba więc nieco poeksperymentować.

Gdy już uda Ci się uzyskać zadowalającą kompozycję, za pomocą latarki oświetl obiekt znajdujący się na drugim planie. Pamiętaj, że tło (w moim przypadku połyskująca gwiazda) musi być jaśniejsze niż pierwszy plan (laska cukrowa). Dzięki temu światło przejdzie przez kropelkę, sprawiając, że będzie jaśniejsza.

Ponieważ moja latarka była zbyt blisko obiektu znajdującego się na pierwszym planie, użyłem złożonego ręcznika papierowego, aby zablokować część światła padającego na laskę cukrową.

Zawsze staram się zachować porządek i dobrą organizację przestrzeni, w której pracuję. Z tego względu używam małego zamykanego pojemnika, takiego jak pudełko do soczewek, aby nie wylać wody, która jest mi potrzebna do utworzenia kropli.

Ustawienia

Zacznij od jednego ujęcia, aby zobaczyć, jaki efekt powstaje. Lubię zaczynać od ustawienia f/7.1 i potem zmieniam wartości czułości ISO i czasu naświetlania. Uwielbiam dostępną w aparacię funkcję Focus Stacking, ponieważ w 95% przypadków umożliwia mi uzyskanie świetnego gotowego obrazu w aparacie. Zazwyczaj zaczynam od ustawienia wartości 8 w przypadku liczby ujęć i wartości 7 ustawienia punktu ostrości. Jeśli obiekt na pierwszym planie jest ustawiony całkowicie równolegle do mojego obiektywu, ustawiam niższą wartość f przysłony, aby uzyskać możliwie jak najwięcej światła, a następnie dostosowuję ostrość, aż uzyskam zadowalający efekt.

Zawsze staram się uzyskać zamazane tło oraz zachować ostrość i szczegółowość obiektu uchwyconego w kropli wody. Zależy mi też na tym, aby obiekt na pierwszym planie również był w dużej mierze ostry. W celu uzyskania właściwego efektu trzeba eksperymentować i ćwiczyć, więc nie warto ograniczać się do jednej fotografii. Warto spróbować zrobić zdjęcie, a następnie skorzystać z funkcji Focus Stackingu i pobawić się wszystkimi dostępnęmi narzędziami.

Kreatywność i świetna zabawa

Nie masz jeszcze świątecznych dekoracji? Może uda Ci się znaleźć na komputerze lub tablecie jakieś stare zdjęcie, którego możesz użyć jako tła i głównego obiektu. Jedną z wielu zalet użycia zdjęcia jest to, że możesz ustawić je do góry nogami na ekranie tabletu lub komputera, a wtedy w kropli wody będzie wyglądało normalnie. Ustawienie prawdziwej choinki do góry nogami mogłoby już być trudniejsze, prawda? Inną korzyścią użycia iPada jest możliwość ustawienia wysokiego poziomu jasności wyświetlacza, aby kropla wody była naprawdę dobrze widoczna. Podczas robienia tego zdjęcia użyłem stockowego zdjęcia choinki pobranego z plaftormy, którą subskrybuję.

Gdy zrozumiesz już podstawy tej techniki, nie bój się eksperymentować i baw się dobrze. Jest tak wiele sposobów, aby korzystać z metody refrakcji i być kreatywnym.

Dzięki zastosowaniu tabletu mogę odwrócić w Photoshopie zdjęcie zrobione przy czasie naświetlania 1,6 s i ustawieniach f/4,5 i ISO 200 z zastosowaniem Focus Stackingu, a następnie odbić je tak, aby nie było do góry nogami.

Wskazówki

Zanim życzę Wam wszystkich wesołych świąt, chciałbym jeszcze Was zachęcić do używania powiększenia i funkcji Focus Peaking w aparacie. Skonfigurowanie dedykowanego przycisku dla tych dwóch funkcji zapewni ostry obraz. Można użyć obu funkcji, aby mieć pewność, że obiekt będzie ostry we wszystkich kroplach.


Wyróżnione produkty:


Informacje o Tobie

Więcej informacji o Emilie Talpin

About the author

Related Tags

Comments