Authentication - Register

Complete the form below to create your account

This will be your public name in the community
We need this to keep you informed about your account

Mandatory data for replying to your request.

Why you'll love MyOlympus

All members get access to exclusive benefits:

  • Member community
  • Register products
  • Extended warranty
  • Monthly newsletter

Západ slunce nad Manstone Rock s novým fotoaparátem OM-1 a teleobjektivem 150-400mm

Když mi společnost OM SYSTEM poslala zápůjčku nového modelu OM-1, chtěl jsem opravdu vyzkoušet, co dokáže při západu slunce, když se k němu připojí objektiv M.Zuiko 150-400 mm. Pomocí aplikace pro sledování slunce na iPadu jsem zjistil, kde přesně je místo pro zachycení slunce zapadajícího za skálu Manstone na hřebeni Stiperstones v hrabství Shropshire ve Velké Británii.

Nejdůležitějším faktorem bylo počasí a předpověď ukazovala jasnou oblohu. Často se stává, že při západu slunce jste ve správný čas na správném místě, ale na poslední chvíli se nad obzorem objeví mraky, takže nakonec strávím spoustu času v kopcích Shropshire, kde je mi zima, a záběr se mi nepodaří pořídit. Je to klišé, ale v této hře nelze nic uspěchat a musíte se obrnit trpělivostí.

Toho večera, když jsem zaparkoval u stezky vedoucí do kopce, byla obloha modrá. Fotoaparát OM1 jsem měl k dispozici jen pár hodin a nyní jsem doufal, že tento úkol zvládne. Fotografování velkého slunce nebo měsíce v krajině je vždy technickou výzvou. Když jsem našel správné místo, viděl jsem, že slunce už se šikmo blíží ke skalnímu útvaru, který byl vzdálen čtyři kilometry vzdušnou čarou.

Rozložil jsem stativ, nasadil na objektiv 2× telekonvertor, čímž jsem ve spojení se základním přepočtem získal ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 2000 mm. Pořídil jsem několik zkušebních snímků oblohy, která právě byla oranžová. Slunce bylo bílou žhavou koulí s přepáleným středem.

Na OM1 se mi už zalíbila možnost fotografovat s expozicí 1/32000 díky elektronické závěrce a s obrovským rozsahem ostřicích bodů pokrývajících celý záběr, abych se pomocí joysticku AF ujistil, že jsou skály ostré.

Jak se slunce sklánělo níž, musel jsem pracovat neuvěřitelně rychle, nastavit ISO na 200 a velmi podexponovat, až se nakonec slunce v záběru zbarvilo do sytě žluté barvy. Nejenže jsem se snažil pořídit záběr s extrémními světelnými rozdíly, ale cítil jsem, v jak náročném nastavení nový fotoaparát pracuje – 1/26000 s, F29 a ISO 200. Věděl jsem, že soubory RAW poskytnou v postprodukci dostatek dynamického rozsahu, takže jsem se nebál, že by skály a obloha byly utopené ve stínech. Když slunce zapadlo za vrcholek skály, doufal jsem, že jsem se trefil, přestože mi mrzly uši a prsty. Teď už jen zbývalo vrátit se domů, otevřít soubory RAW a modlit se, abych měl správné nastavení.

Soubor, který se mi objevil na obrazovce, obsahoval velmi vybledlé, přepálené slunce a skály a obloha byly tmavé. Všechny barvy, které jsem viděl pouhým okem, zmizely. To mě nevylekalo – někdy se objevují komentáře, že soubory ORF nejsou tak dobré jako na plnoformátových zrcadlovkách, ale moje zkušenost je opačná. Vždy se mi líbila pružnost, která prozrazuje, že inženýři společnosti OM SYSTEM v průběhu let tvrdě pracovali na tom, aby fotografům poskytli dobré nástroje pro práci.

Stačilo ztlumit světlé oblasti a zesílit tmavé oblasti, černou a bílou a konečný výsledek odpovídal pohledu, který jsem viděl. Když pracuji na zachycení takových okamžiků, cítím se skoro jako při malování – je tu světlo, forma a barva. Jsem nadšený. Od roku 2018, kdy jsem začal pracovat s Olympusem, jsem měl vždycky zvláštní pocit, že fotoaparáty jsou na mé straně, chtějí mě potěšit, chtějí, abych pořídil co nejlepší snímky, a přemýšlím o "jókai", japonských šintoistických duších, kteří mohou obývat neživé předměty.

S fotoaparátem OM-1 je tento vstřícný duch stále živý a já vím, že bude mým více než zdatným společníkem na další části mé cesty.


Doporučené produkty:


About the author

Related Tags

Comments

More from ‘Adventure Landscape’